W piątek 23 maja mogliśmy zobaczyć sztukę pt. ,,Oskar i Pani Róża”, wystawianą przez Teatr Pinokio w Łodzi. Nasza szkoła po raz pierwszy miała okazję wzięcia udziału w tego typu projekcie. Na czas spektaklu nasza biblioteka przerodziła się w salę teatralną z prawdziwego zdarzenia…
Sztuka porusza szczególnie trudny temat, temat choroby i śmierci małego dziecka. Autor dzięki własnym doświadczeniom potrafi przekazać nam, jak wielką wartość ma ludzkie życie i jak powinniśmy się z niego cieszyć (Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy). Opowiada o pobycie w szpitalu 10-letniego Oskara, który (po nieudanym przeszczepie szpiku) spędza tam swoje ostatnie dni. Pewnego razu spotyka panią Różę –wolontariuszkę, która towarzyszy mu na każdym kroku, zastępując mu przy tym nieradzących sobie z chorobą dziecka rodziców. Kobieta zdobyła zaufanie chłopca, co do tej pory nie udało się nawet rodzicom. Między Oskarem a panią Różą, pomimo znacznej różnicy wieku, tworzy się wyjątkowa przyjaźń. Była zapaśnicza namawia Oskara do korespondencji z Bogiem i wpada na ciekawy pomysł umilenia jego ostatnich chwil. Czy w ciągu dwunastu dni można poznać, czym jest prawdziwe życie?
Siedząc przed ekranem w Iganiach, nie czuliśmy tej odległości oddzielającej nas od aktorów łódzkiego teatru. To było niesamowite doświadczenie. Niezwykła była też świadomość, że razem z nami sztukę oglądało kilka tysięcy naszych rówieśników ze szkół w całej Polsce.
W przerwie przedstawienia odwiedzili nas reporterzy Kuriera Mazowieckiego przygotowujący relację, która ukazała się w wieczornym wydaniu programu.
Mamy nadzieję, że wkrótce znowu będziemy mieli szansę obejrzenia spektaklu na żywo, bo przed nami sztuka 13 czerwca - .„Fahrenheit” z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.
Relacja z udziału uczniów naszej szkoły w projekcie (w 10 minucie programu) (tutaj)
Weronika Królik, Monika Żybowska